U ovoj lekciji ćemo naučiti nešto zakon.
Do sad znamo kako složiti ritam pomoću Step Sequencera. Pustite ga da svira, ali primijetit ćete jedan nedostatak – pjesma je dosadna. Jedan te isti ritam se ponavlja cijelo vrijeme, a pjesme trebaju dozu varijacije da bi zadržale pozornost slušatelja.
Čast iznimkama.
Danas ćemo uvesti jedan novi element s kojim ćemo to ispraviti – ime će vam vrlo vjerojatno biti poznato:
Playlist.
Prozor se sastoji od dva dijela odvojena horizontalnom crtom. Za sad ćemo koristiti samo donji dio, ovaj u kojem se spominju patterni.
Što je pattern? Pattern bi prevedeno na hrvatski bio uzorak. Dosta je teško objasniti to riječima, pa ću vam pokazati na najbolji način, primjerom.
Kliknite na File>New, da počnemo iz početka. Zatim, složite nekakav ritam u Step Sequenceru, primjerice ovakav:
Primjetite što piše na vrhu ove slike. „Pattern 1“. Ako pogledate na Playlist, vidjet ćete istu stvar. Označen je „Pattern 1“.
Sad kliknite na Pattern 2 na Playlisti. Primijetit ćete da vam je nestao ritam koji ste upravo napravilo. On, naravno, nije nigdje nestao – i dalje je pod Pattern 1.
Znači kliknite na Pattern 2 i u Step Sequenceru složite ritam poput ovoga:
Zadržite koncentraciju još par minuta i sve ćete pokopčati.
Skrenite pogled na Playlist – on nam omogućava da postavimo koliko puta će se odsvirati Pattern 1 (onaj prvi ritam koji smo napravili), a koliko puta Pattern 2. I kad će točno koji svirati. Probajte na Playlistu „nacrtati“ ovo:
Postupak slaganja ovih kockica je isti kao i na Step Sequenceru – lijevim klikom stavljate, a desnim brišete kockicu. Znači, napravite da vam bude kao u slici iznad.
I to je to, sad slobodno možete kliknuti na play.
Ali prvo morate namjestiti da vam bude označen „Song“ umjesto „Pat“ – mora biti kao na gornjoj slici. Pa, kliknite na „Song“. Ovim smo programu rekli da želimo slušati cijelu pjesmu kako je posložena u Playlisti, a ne samo jedan pattern.
Sad ćete čuti kako to zvuči i shvatiti zašto smo sve ovo radili.
Dakle, zaključak. Playlist nam omogućava da točno posložimo kad će se koja glazbena dionica („pattern“) čuti – znači namjestimo da prvih 10 sekundi sviraju samo bubnjevi, a onda se uključi nekakav ubojit synth.
sljedeća lekcija -->
4 komentara:
zašto nemda dalje?
Trenutno mala pauza, uskoro nastavljamo.
Hvala z trud. Ovo je dobro.
stvarno je dobro al jebi ti to kad nema dalje
Objavi komentar