nedjelja, 28. kolovoza 2011.

Step Sequencer III

<-- prethodna lekcija

 
Evo primjer nekakvog ritma sa svih onih 5-6 tipova zvukova. Htio sam da vidite koja je uloga kojeg zvuka - probajte kopirati ovo, kliknite na play i pustite da vam svira.

U svakoj pjesmi postoji neki zvuk koji označava glavni ritam pjesme. Ne postoji pravilo koji zvuk je „glavni“, sve ovisi o vrsti glazbe – rock i pop najčešće koriste snare, dok se kod komercijalne elektronske glazbe (to je ono što ljudi zovu „tehno“) uglavnom radi o kicku. Ali u biti, to može biti bilo koji zvuk – pljesak rukama, zvuk gitare, vikanje yeah! ako ste posebno ljigavi…

Pravilo glasi: glavni ritam je zvuk na koji lupkate nogom, mašete glavom ili okrećete žarulje.

Zašto ovo uopće spominjem, pitate se?  Zato što ću vam sad pokazati kako da naglasite neki zvuk da bude istaknutiji od ostalih. To ćemo napraviti ovako – vidite ove dvije strelice na slici? Jedna je zelena, a druga žuta.



Zelena označava „volume slider“, odnosno klizač kojim reguliramo glasnoću određenog zvuka ili instrumenta. Probajte se igrati s tim – neke instrumente pojačajte, neke smanjite.

To je u biti esencija produkcije glazbe. Koji zvuk da stavim u prvi plan? Kako da ovo posložim? Sve te sitne odluke vode do stvaranja kompletne zvučne slike vaše pjesme, i definiranja vašeg glazbenog stila općenito.

Neki producenti vole da im hat bude glasan i oštar, a neki da lagano otkucava u pozadini. Nekima kick označava glavni ritam, a nekima snare. Neki uopće ni nemaju naglašen ritam (npr. kod ambijentalne glazbe). U budućnosti ćete sami vidjeti koja vam kombinacija najbolje odgovara za pojedinu pjesmu.

O ovakvim stvarima ću pisati nešto kasnije, jer nam je za sad glavni fokus naučiti kako se snaći u programu.

I još nešto - vratite se na onu zadnju sliku i uočite žutu strelicu. To je fora koja može biti genijalna ako se dobro koristi – znači ako taj prekidač okrenete nalijevo, zvuk će se čuti na lijevom zvučniku/slušalici, i obrnuto. Ja to zovem "Prekidač za stereofoničnost".

Jako dobra stvar, ako se koristi na pravi način – bendovi poput Beatlesa i Radioheada su radili čuda ovom metodom. Međutim, početnici znaju pretjerivati sa „stereo efektom“, pa to zvuči neuredno i izgubi smisao. Znam jer sam i ja radio sličnu grešku u početku.

Nema komentara:

Objavi komentar