Vjerojatno i ne baš. Ovo su osnove osnovnih ritmova, pa kužim da niste oduševljeni. Ajmo sad napraviti nešto pravo, nešto što će se sviditi ljudima.
Dodajmo još zvukova! Postupak je isti kao i u lekciji 004, samo što ću vam ovog puta malo pojasniti razlike između zvukova. Znači ovako, zvukovi bubnjeva se dijele na slijedeći način:
Kick – ovo je ono što mi nazivamo bas, znači dubok zvuk zbog kojega se tresu sobe i otpada žbuka. Vrlo je popularan kod elektroničke glazbe, gdje se zna ponavljati kroz cijelu pjesmu.
Snare – ne znam kako je ovo prevedeno, ali nije ni bitno. To je onaj „glavni“ zvuk bubnjeva, koji označava ritam pjesme kod pop i rock glazbe.
Hat, Hihat – nezgodno ga je objašnjavati riječima, pa ću vam pokazati na primjeru nešto kasnije. Koristi se za prividno ubrzavanje tempa pjesme.
Crash – znate ono kad bubnjar na kraju izvedbe iz sve snage udari po onim žutim činelama, pa nastane onaj craaaaash! zvuk koji odzvanja par sekundi? E pa to je to.
Sidestick – doslovno i jednostavno, udarac jednom bubnjarskom palicom o drugu bubnjarsku palicu. Primitivno, ali i dalje pali.
Ima njih još, naravno. Ovo su osnove – od njih se slažu složenije bubnjarske dionice. Da vas ne davim glupostima, najbolje da sami probate. Dodajte par novih zvukova i posložite ih u nekakav ritam. Da stvar bude zabavnija, i ja ću napraviti isto. Vidimo se za pet minuta.
Pet minuta kasnije (ili nijedna, ako varate): evo, pogledajte kako sam ja napravio i usporedite sa svojim ritmom. Probajte da vam bude isto kao i kod mene, da shvatite kako se postavljaju neki obični ritmovi.
Erm, sjećate li se maloprije kako sam pisao o Hat/Hihat zvukovima, pa nisam htio objašnjavati riječima? Napisao sam kako oni služe za „prividno ubrzavanje tempa pjesme“, a to ću vam sad i pokazati. Odaberite bilo koji od ovih ritmova, i dodajte mu jednu hat liniju. Nek izgleda ovako:
Znači, ispunite svaku drugu kockicu. Kad kliknete na Play (ili lijeno pritisnite tipku Space), primijetit ćete da se pjesma doima bržom, iako je ritam ostao isti. Čista HiHat magija na djelu.
U slijedećem postu ću složiti jedan pravi ritam, ili bar pokušati, te ću objasniti kako napraviti neke sitne izmjene da dobijete zvuk kakav želite. Bez brige, neće to biti ništa komplicirano.
Nema komentara:
Objavi komentar